Genel Manada Vesvese İçin Okunacak Dualar - Bayram FMBayram Fm

13 Nisan 2024 - 20:55

Genel Manada Vesvese İçin Okunacak Dualar

Genel Manada Vesvese İçin Okunacak Dualar
Son Güncelleme :

16 Şubat 2022 - 11:37

Allah-u Teala: “Eğer şeytandan en ufak bir vesvese gerçekten sana gelip çatarsa hemen Allah’a hakkıyla sığın! Şüphesiz ki O, Semide, alim de ancak O’dur!” (Fussilet Suresi:36) buyurduğuna göre şeytan dürtülerine karşı yapılacak şeylerin en güzeli Allah-u Tela’nın bize öğrettiği sığınma sığasıdır ki bununda
en güzel şekli on kere Allah-u Teala’ya sığınmaktır. Nitekim;
1) Hazreti Enes ra)dan rivayet edilen şu hadisi şerif de bu manayı kuvvetlendirmektedir: “Her kim günde on kere:

diyerek Allah-u Teala’ya sığınırsa, sizin biriniz yabancı deceyi havuzdan kovduğu gibi, Allah-u Teala da şeytanı ondan uzaklaştıran bir meleği o kimse için görevlendirir.”
2) Ebu Hureyre (ra)dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah (sav) şöyle buyurmuştur:
“Şeytan sizden birinize gelir ve: ‘Şunu kim yarattı, şunu kim yarattı?’ der, hatta Rabbini kim yarattı?!’der. İşte böyle bir durumla karşılaşırsa Allah’a sığınsın ve bu vesveseden vazgeçsin.”
3) Ebu Hureyre (ra)dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulüllah (sav) şöyle buyurmuştur:

“İnsanlar birbirlerine soru sormaya devam edecek ve hatta: ‘Allah mahlukatı yarattı, Allah’ı kim yarattı?!’ bile diyeceklerdir. Her kim kendisinde bundan bir şey bulursa üç kere: ‘Ben Allah’a ve O’nun peygamberlerine iman ettim’ desin. Hiç şüphesiz ki bu hal kendisinden kaybolacaktır.”
4) Osman İbni Ebi’l As (ra) şöyle anlatmıştır: “Efendimiz (sav)e . Ya Rasulüllah! Şeytan benimle namazımın ve kıraatimin arasına girip, aklımı karıştırıyor dedim. Bunun üzerine Rasulüllah (sav) bana ‘İşte bu şeytandandır ki ona ‘Hinzab’ denilir. Onu hissettiğin zaman Allah’a sığın ve sol tarafına üç defa tükür’ buyurdu. Ben de bunu yaptım ve Allah-u Teala beden bu vesvese hissini aldı.
5) Ebu Zümeyl (ra) şöyle anlatmıştır: ” Bir kere İbni Abbas
(ra)ya ‘İçimde çok rahatsız edici şeyler buluyorum, fakat vallahi obları söylemem’ deyince, o bana gülerek: ‘Şüphelenme gibi şeyler değil mi?! Zaten bundan kimse kurtulamadı ki; sen içinde böyle bir şey bulduğun zaman:

ayet-i kerimesini oku’ buyurdu.
6) Kalbe gelen vesveseden ve kafa dağınıklığından kurtulmak için İbni Vasi Hazretleri’nin her sabah şu duası okunur:

“Ey Allah’ım Gerçekten Sen bize düşmanlarımızdan büyük bir düşman musallat ettin ki, ayıplarımız görmektedir, avretlerimizi bilmektedir, o ve zürriyeti bizim kendilerini görmediğimiz taraftan bizi görmektedir. Ey Allah’ım Onu rahmetinden ümitsiz bıraktığın gibi, bizden de ümitsiz bırak, ona affından
ümit kestirdiğin gibi, bizden de ümit kestir, doğuyla batı arasını uzaklaştırdığın gibi ve onunla cennetinin arasını uzaklaştırdığın gibi, bizimle onun arasını uzaklaştır. Ey acıyanların en merhametlisi! Rahmetinle muamele eyle, şüphesiz ki gerçekten Sen her şeye hakkıyla gücü yetensin!”